Eldre i sentrum

For å sikre målet om 12 000 nye heldøgns omsorgsplasser innen 2015, øker regjeringen det statlige investeringstilskuddet med 2.5. milliarder kroner. Samtidig styrker de mulighetene for å samarbeide med boligbygglag og andre private aktører. Det er selvfølgelig supert at regjeringen tar eldrebølgen på alvor – men la oss håpe at de tenker kvalitet i tillegg til kvantitet. Med erfaringer fra regjeringens arbeid for å oppnå full barnehagedekning, er det all grunn til å følge nøye med på den storstilte utbyggingen av omsorgsboliger.

Pia Bodahl

Pia Bodahl er kunsthistoriker og kommunikasjonssjef i Norsk Form.

”Vi former og vi formes av våre omgivelser” sa Winston Churchill. De fleste brukerne av omsorgssektoren er ikke i en slik situasjon, de er mer eller mindre prisgitt sine omgivelser. En god eldrepolitikk må derfor starte allerede ved planlegging av et nytt boområde. Kommunene må foreta bevisste valg og sørge for at det avsettes areal til offentlige virksomheter, også boliger for eldre.

 

Eldre vil leve et aktivt liv

Undersøkelsen ”Housing and Ageing in the European Union 2010”, foretatt av Cecodhas – Housing Europe, viser at eldre ønsker å bo sentralt og med mulighet til å delta i kommunale og kommersielle aktiviteter. De samme tendensene ser vi i Norge. Omsorg for eldre handler ikke bare om omsorg for fysisk helse, men også om mulighet for sosial kontakt, deltagelse i kulturelle og sosiale aktiviteter og i samfunnet for øvrig. Morgendagens eldre ønsker å være en del av det pulserende liv. Det setter krav til hva som bygges hvor – og av hvem.

 

Samarbeid på tvers

Utfordringene innen eldreomsorgen kan derfor ikke løses av omsorgssektoren alene. I arbeidet med arealplanlegging er det viktig å inkludere flere deler av den kommunale forvaltningen, som kultur-, idrett-, skole- og barnehagesektoren. For eldre kan det være vanskelig å gå på kino eller konsert, men ligger kulturhuset vegg i vegg, er det mulig å fortsette å ha et aktivt liv.

 

Åpent for alle

Bråta bo- og helsesenter i endre Eiker kommune er plassert sentralt med en ungdomsskole som nærmeste nabo. Det er lagt stor vekt på plassering, og at stedet skal brukes som et lokalt møtested. Svømmebassenget brukes til babysvømming. Naboene kan gå til frisøren og få fotpleie på senteret. Kafeen brukes av elevene fra ungdomsskolen i storefri, og av nærmiljøet når tiden til å lage middag blir for knapp eller trangen til selskap for stor. En kulturarbeider samarbeider med ansatte og elever om kulturaktiviteter. Stedet er blitt en smeltedigel for generasjoner og kulturer. Selv mener Nedre Eiker kommune at Bråta bo- og aktivitetssenter er en investering i fremtiden – og et møtested for alle generasjoner i nabolaget.

 

”Det skal være godt å bli gammel i Norge”, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen. Sats på god arkitektur og utradisjonelle løsninger er mitt råd.

Kommenter saken
viktig tema8. februar 2011 - 08:21  rapporter
Det er all grunn til å følge nøye med på utbyggingen av omsorgsboliger som Pia sier, og da sett i lys av barnehageutbyggingen. Det er noen av de samme utbyggerne som nå kaster seg inn i nytt område, og motivet er neppe omsorg for eldre eller å bidra med nyskapende og spennende arkitektur.
Harald Brynlund-Lima16. februar 2011 - 11:57  rapporter
Flott innlegg. Og forhåpentligvis et betimelig innlegg.

Jeg følger dette emnet i de neste månedene med tanke på at jeg arbeider med diplomprosjekt på BAS. Jeg skal tegne eldreboliger i en urban sammenheng i Florø.

Se Firdapostens oppslag og medfølgende kommentarer her:
http://www.firdaposten.no/lokalnytt/article5484974.ece

..og følg gjerne bloggen min også:
http://blog.bassbanan.no


mvh
Hans Marius T. Jacobsen & Kristoffer A.L. Fridheim19. februar 2011 - 18:21  rapporter
Meget interessant innlegg i en viktig diskusjon!

Vi er to diplomstudenter ved Arkitekthøgskolen i Oslo som selv arbeider med dette temaet i vår diplomoppgave. Vi håper at oppgaven kan bli et innspill i en større debatt om organiseringen av dagens og fremtidens eldreomsorg.
Slik vi ser det er det flere forhold som fremstår som problematiske ved dagens organisering:

- Størrelsen på botilbudene krever store tomter og resulterer ofte i mindre sentrale beliggenheter. Organiseringen bidrar i tillegg til stigmatisering ved at de oppfattes som 'eldreghettoer'.
- Overgangen mellom det å bo hjemme og til å bo på et pleie - eller omsorgshjem er stor og for mange betyr dette mindre selvbestemmelse og selvstendighet.
- Det er ingen direkte sammenheng mellom hvor man har bodd tidligere og hvilken pleie-og omsorgsbolig man får plass i. Å flytte til et nytt område kan gjøre det vanskelig å utføre vante aktiviteter og omgås tidligere nettverk.

Vi foreslår å innføre et nytt mellomnivå i omsorgssektoren som baserer seg på mindre, desentraliserte enheter med sterk tilknytning til nærmiljø og lokale sentra.
Målgruppen for oppgaven er i første rekke eldre som befinner seg i en livssituasjon som ligger forut for et prekært behandlingsbehov, men som på grunn av alder og livssituasjon vil ha nye preferanser og behov tilknyttet boligen. Dette er en voksende gruppe som vi mener må tas på alvor.
Et viktig aspekt ved vår oppgave er å finne sentrale beliggenheter med mulighet for tilknytning til lokale sentra samtidig som det er mulig å opprettholde nærheten til et kjent miljø og etablerte sosiale nettverk. Forslaget tar også utgangspunkt i forebyggende tiltak, aktive eldre og eldre som ressurs.

Det er behov for et kvalitetsløft i utformingen av boligalternativer for eldre. Arkitekter har kompetanse til å bidra til dette og bør engasjere seg aktivt i utviklingen!

Mvh,
Kristoffer A. L. Fridheim og Hans Marius T. Jacobsen
jacobsenhmt@stud.aho.no




For å bekrefte at du er et menneske og ikke en maskin, skriv inn bokstavene i bildet:
Captcha Image
Arkitektnytt ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
Ledige stillinger
Siste blogginnlegg
Gode uterom for en billig penge!
Hvordan skape gode uterom når man ikke har flust med kommunale midler? Det finnes heldigvis ikke ba ...
Selvforsynt med sol, vind og ved
I følge bygningsenergidirektivet skal alle nybygg være nesten nullenergibygg fra 2020. Det v ...
Oslos stille vekst
Som snart eneste by i et kriserammet Europa vokser Oslo fremdeles inn i himmelen. Det går fort og p ...