Arkitektkontoret Snøhetta rykket opp til sjetteplass på den internasjonale kontorrankingen til magasinet BauNetz på tampen av 2009. Rankingen baserer seg på redaksjonell omtale i åtte viktige arkitekturpublikasjoner og oppdateres annenhver måned.
Det er først og fremst operaen i Oslo som har gitt Snøhetta redaksjonell omtale, men også bygg i Saudia-Arabia, Ras-al-Khaimah og USA har vakt interesse.
Snøhetta har hatt et raskt opprykk på listen, fra 319. plass i 2007 til dagens sjetteplass. Listen toppes av sveitsiske Herzog & de Meuron.
– Hvis et arkitektkontor har et spesifikt prosjekt, som Snøhetta har med operaen i Oslo, kan det bli publisert i forskjellige magasiner om og om igjen. Da kan dette skje, men det er ikke vanlig at et arkitektkontor stiger så raskt, sier innholdsansvarlig Nadine Claudius i BauNetz til Dagens Næringsliv.
Snøhettas direktør Kjetil Trædal Thorsen sier til avisen at han tror rankingen kan ha en positiv effekt, fordi mange oppdragsgivere kikker på den.
– Men det er ikke interessant som mål i seg selv. Vi jobber ikke for en god plassering, sier han.
Ytterligere to norske kontorer befinner seg blant de hundre øverste på listen: Jensen & Skodvin Arkitektkontor AS ligger på 28. plass og Jarmund/Vigsnæs AS Arkitekter MNAL er rangert som nummer 68
Se hele rankingen på baunetz.de