Reklame

arkitektnytt

Josefines gate 34
0351 OSLO
Tlf.: 23 33 25 00
Faks: 23 33 25 50
arkitektnytt@arkitektnytt.no
www.arkitektnytt.no

Redaksjon:
Ansvarlig redaktør:
Grete Kristin Hennissen
Deskleder:
Anne Plau Hoel
Journalister:
Julie Sjøwall Oftedal
Helle Benedicte Berg (vikar)
Olav Ødegården (i permisjon)
Redaksjonell medarbeider:
Ingebjørg Semb

Utgiver:
Norske arkitekters landsforbund
www.arkitektur.no

Markedsavdeling:
Markedssjef:
Tom Andrésen
Annonser:
Kåre Borgan
Marianne Vaksdal
Stillingsannonser og abonnement:
Anne Pernille Anvik

Norske arkitektkonkurranser:

Redaksjonssekretær:
Kristin Ytreberg

Grafisk design:
Tank as

Arkitektnytt betinger seg retten til å lagre og utgi alt stoff i bladet i elektronisk form. Redaksjonen forbeholder seg retten til å forkorte og redigere innsendte bidrag som blir publisert.

Arkitektnytt er tilsluttet Fagpressen og er opplagskontrollert.

Tema. Bjørvika-konkurransenarkitektnytt.noA A A Utskriftsvennlig versjon

3d-visualisering av ny Bjørvika. Illustrasjon: Placebo Effects

Arkitekt Peter Butenschøn og NALs president Kjerstin Nerseth er uenige om det er tid for tenkepause i Bjørvika-utbyggeingen. Foto: Arkitektnytt
Bjørvika-debatten:

Forutsigbarhet versus kvalitet?

20.01.2010 Jan Carlsen

– Det som er skrevet og uttalt i media etterlater inntrykket av at byen og nasjonen trenger verktøy for byutvikling, ikke supermenn som skal befri innbyggerne for høye hus, skrev NALs president Kjersti Nerseth i Verdens Gang 14. januar om debatten om Bjørvika i Oslo.

På Arkitektnytts spørsmål om hvem hun siktet til med betegnelsen ”supermenn”, svarer Kjersti Nerseth:

– Uttrykket er blitt brukt i diskusjonen på facebook, der riksantikvar Holme er presentert med en tegning iført supermann-drakt, og det var denne karikaturen jeg henspilte på.

Riksantikvaren vant fram

Senere samme dag fant det sted et forhandlingsmøte mellom riksantikvar Jørn Holme – som har kritisert utnyttelsesgraden og byggehøyder i reguleringsplanen – og en rekke politikere og involverte fagfolk.

Dialogen endte i et forlik og i tiden framover skal Riksantikvaren samarbeide med byrådet i Oslo om reguleringen ved Middelalderparken. Det vil også bli ført detaljerte forhandlinger om plasseringen og utformingen av Munch-museet.

– Hva er din hovedinnvending mot kritikerne i Bjørvika-diskusjonen?

– Jeg etterlyser forutsigbarhet i planleggingsprosessen, sier NALs president. – Her hadde man brukt lang tid og store ressurser på en reguleringsplan, og så kommer det plutselig krav om store endringer og tenkepause. Det er ikke denne typen innfall som bør styre byutviklingen. Mitt hovedbudskap er jo at premissene for planene og for konkurransene, som legger disse til grunn, må være så godt fundamentert i utgangspunktet at de ikke kan skyves til side av ulike interesser som ser seg tjent med at planene ikke blir gjennomført.

I arkitektmiljøet er det ikke enighet om man ønsker riksantikvarens innsigelser velkommen. President i NAL Kjersti Nerseth etterlyser forutsigbarhet i planleggingsprosessen, mens arkitekt Peter Butenschøn synes en tenkepause er på sin plass.

Ingen planleggingsprosess er hellig

– Det overrasker meg at Kjersti Nerseth viser slik lojalitet overfor prosess og formalitet, sier arkitekt Peter Butenschøn om hennes artikkel i VG. – Det er en lojalitet som er upåvirket av at prosessen har vært utsatt for sterk og saklig kritikk, også av NAL.

Overføring av offentlig prosjektansvar til forretningsdrivende halvprivate selskaper med dårlig tid har vært særdeles betenkelig, resonnerer Butenschøn videre. – Denne saken er av så stor betydning for byen, i mange generasjoner framover, at vi må kunne se på hvilken arkitektonisk kvalitet som kommer ut av en slik prosess.

– Men vi snakker vel om en vedtatt reguleringsplan her?

– Er prosjektet bra fordi det er lovformelig vedtatt? Det er problematisk med et så mekanisk forhold til demokrati, beslutningssystemer og offentlig debatt.

– Hva med arkitektyrket og dets rammevilkår?

– Jeg har forståelse for at NALs president vil sikre forutsigbarhet i arkitekters arbeidsforhold, men NAL bør også være opptatt av arkitektur. Det blir litt spesielt først å lovprise engasjement i byutvikling, for deretter å skjelle ut dem som reiser debatten som uønskede riddere og supermenn, avslutter Peter Butenschøn.

Etterlyser forutsigbarhet

Kjersti Nerseth frykter at Oslo vil få et dårlig omdømme internasjonalt hvis arkitektkonkurransen om Munch-museet blir avblåst.

– Demokratiet er ikke relativt. Det innebærer at mennesker med maktposisjoner i samfunnet ikke skal ha anledning til å presse gjennom sin agenda utenfor demokratiske spilleregler. Jeg tror de fleste i Norge i prinsippet deler den oppfatningen, men at det glemmes når debatten blir følelsesladet.

– Hvor lenge kan en debatt pågå?

– Arkitektonisk kvalitet skal vi diskutere kontinuerlig. Hvis debatten om byutvikling skal resultere i at byggeprosjekter realiseres, må debatten imidlertid sette sluttstrek på et tidspunkt. Da er det selvfølgelig ikke alle som har fått det slik de hadde håpet. Det ligger i demokratiets vesen.

NAL-president Kjerti Nerseth utdyper: – Med tanke på Tullinløkkas og Vestbanens tidligere skjebner vil en ny kansellering og eventuell omkonkurranse være uheldig, i og med at konkurransen om Munch-museet hadde en så stor internasjonal oppslutning. Men selvsagt må premissene og grunnlagsmaterialet for enhver konkurranse være godt forberedt.

– Du skriver i VG at byplanlegging ikke må styres av medieutspill men føres ”gjennom grundige planprosesser som tar tid”. Synes du at den brå beslutningen om å flytte Munch-museet fra Tøyen til Bjørvika var et eksempel på en slik grundighet?

– Plasseringen av de ulike museene i Oslo er en egen debatt. Når det gjelder Bjørvika er jeg åpen for å diskutere hvor god planleggingsprosessen har vært. Mitt poeng er jo at vi må jobbe for at den blir bedre og at det ikke finnes noen kjappe løsninger og entydige svar her, det ene suverene grepet som skal løse alle floker eksisterer ikke.

Jan Carlsen
ARKITEKTNYTT.NO
www.arkitektur.no

TEMA
Bjørvika-konkurransen
28.01.2010
På vikende front
14.01.2010
– Tenkepausen er oppnådd
01.10.2009
– De kjører uklar prosess med uklare regler
25.08.2009
– Munch fortjener bedre
10.08.2009
Seminar om Munchmuseet og Deichman i Bjørvika
19.06.2009
Forhandlinger om volumet i Lambda
17.06.2009
Jubel og forbitrelse i Bjørvika
22.04.2009
Forhandler om bærekrafttiltak
31.03.2009
Godt urbant og kommersielt konsept
30.03.2009
Respektfullt landemerke
27.03.2009
Lund Hagem og Atelier Oslo vant Deichmanske – Herreros vant Munch
13.03.2009
Populær utstillingsåpning
05.03.2009
– Fantastisk flott materiale
24.11.2008
Prekvalifisering vekker sterke reaksjoner
24.11.2008
Kjære Per Rygh – du vinner!
07.11.2008
Stjernearkitekter på befaring
30.10.2008
– Ønsket verdens beste arkitekter
27.10.2008
Nedvurderer HAV Eiendom norsk samtidsarkitektur?
21.10.2008
Ni norske kontorer med i konkurransen om Munchmuseet og Deichmanske
05.08.2008
Arkitektprotest mot Bjørvika-konkurransen
22.01.2007
Bygg under oppføring
08.01.2007
Konkurransekomiteen inviterer Røstvik
19.12.2006
Høringsuttalelse om Bjørvika fra Oslo Arkitektforening
27.03.2006
Konkurransekomiteen inviterer Røstvik
03.03.2006
NALs konkurransekomité og bærekraftig arkitektur
28.02.2006
Konkurransekomiteen er ikke miljøfiendtlig
27.02.2006
– NALs konkurransekomité ikke rådspurt
16.02.2006
Om å skille skitt fra kanel
14.02.2006
Kvalitetssikring i Bjørvika
24.01.2006
Bjørvikafadesen
13.01.2006
Bjørvika-konkurransen behandlet i NALs landsstyre
04.01.2006
Mr. President
16.12.2005
Når tallene tier
14.12.2005
Let it be?
09.12.2005
– Vi vil kontrollregnes!
01.12.2005
Erfaringer fra Bjørvika-konkurransen
24.11.2005
Konkurransen om Europas mest energieffektive næringsbygg
23.11.2005
Juryavgjørelsen i Bjørvika-konkurransen
23.11.2005
Reaksjon på konkurransen i Bjørvika
15.11.2005
Etterbyrd
11.11.2005
Energibygg i Bjørvika
11.11.2005
Hva var vitsen med energikonkurransen – var det en vits?
02.11.2005
Europas mest energieffektive næringsbygg?
02.11.2005
Kommentarer til Bjørvika-konkurransen
14.10.2005
Uavgjort i Bjørvika
19.04.2005
Et bærekraftig referansebygg i Bjørvika

arkitektnytt Adresse: Josefines gate 34. 0351 OSLO Telefon: 23 33 25 45 Faks: 23 33 25 50 arkitektnytt@arkitektnytt.no